ŠEŠĖLIŲ TEATRO KŪRYBINĖS DIRBTUVĖS

Lietuvos meno kūrėjų asociacija tęsdama savo edukacinę veiklą vykdo projektą „Šešėlių teatro kūrybinės dirbtuvės“. Profesionalūs aktoriai Nijolė Kazlauskaitė, Aurimas Blaževyčius ir Kristupas Kavaliauskas veda edukacinius užsiėmimus Lietuvos vaikų darželiuose ir mokyklose.

Šešėlių teatras – galbūt nedidelė, bet neatsiejama mūsų kultūros paveldo dalis. Lietuvoje jau XIX a. (dažniausia dvaruose) šešėlių teatras buvo naudojamas kaip edukacijos priemonė vaikų ir suaugusiųjų kūrybiniams įgūdžiams ugdyti. Aktyviausi jo žiūrovai buvo ir tebėra vaikai. Įvairias galimybes atverianti šviesos ir šešėlio sąveika, jų kaita sudaro paslapties ir netikėtumo įspūdį. Realus daiktas, ar žmogus judantis už ekrano atrodo kiek mistiškai, tarsi gyventų visai kitoje erdvėje. Ypatingai žiūrovus žavi šešėlinės lėlės, jų gamybos ir veikimo mechanikos supratimas. Įsijungęs į vaidybinį žaidimą, vaikas tampa aktyvus jo dalyvis ir ima kurtis savitą pasaulį. Taip žaidimas ir inscenizavimas ugdo žiūrovo kūrybinius įgūdžius. Jo negali pakeisti kad ir labai ištobulėjusios medijos, siūlančios išbaigtus produktus pasyviam naudojimui ir taip teikiančios gana paviršutinišką pramogą. Šis projektas yra aktualus, tiek kultūrine-edukacine, tiek kultūros paveldo prasme, ir pasiekia mažiau galimybių dalyvauti kultūros renginiuose turinčią auditoriją. Tokie užsiėmimai sulaukia didelio dalyvių dėmesio.

Projekto tikslinė auditorija: ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikai ir jaunimas. Taip pat vaikai iš socialinės rizikos ir nepasiturinčių, gaunančių socialinę pašalpą šeimų ir iš globos namų. Užsiemimai taip pat yra skirti ir vaikams su klausos negalia, verčiant į gestų kalbą. Skirtingoms amžiaus grupėms ir auditorijoms kuriami atskiri scenarijai. Vaikai įtraukiami į kūrybos procesą. Jie kartu su aktoriais keičia scenarijų ir gamina šešėlines lėles. Rūta Dubauskaitė, Projekto vadovė